512 Kx8 high-speed CMOS static RAM, SRAM, 3.3-V 10-ns SOJ36
The ISSI IS61LV5128AL is a very high-speed, low-power, 524,288-word by 8-bit CMOS static RAM. The IS61LV5128AL is fabricated using ISSI high-performance CMOS technology. This highly reliable process coupled with innovative circuit design techniques, yields higher performance and low power consumption devices. When CE is HIGH (deselected), the device assumes a standby mode at which the power dissipation can be reduced down to 250 µW (typical) with CMOS input levels. The IS61LV5128AL operates from a single 3.3-V power supply and all inputs are TTL-compatible. The IS61LV5128AL is available in 36-pin 400-mil SOJ, 36-pin mini BGA and 44-pin TSOP (type II) packages
SRAM, 4 Mb (512 K x 8), 1.7..3.6 V, SOIC-8
€6.4923AA04M-I/SN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | 23AA04M |
| Type | SRAM |
| Design | SPI/SDI/SQI |
| Memory | 512K x 8-bit |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.7..3.6 VDC |
| Frequency | 143 MHz |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Specials | |
| Write protection | nein |
| Implementation | |
| Page Size | 32 Bytes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | 23AA04M-I/SN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003779525 |
| HS-Code | 85423245 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de