AD 7298
The AD7298 is a 12-bit, high speed, low power, 8-channel, successive approximation ADC with an internal temperature sensor. The part operates from a single 3.3 V power supply and features throughput rates up to 1 MSPS. The device contains a low noise, wide bandwidth track-and-hold amplifier that can handle input frequencies in excess of 30 MHz.
The AD7298 offers a programmable sequencer, which enables the selection of a preprogrammable sequence of channels for conversion. The device has an on-chip, 2.5 V reference that can be disabled to allow the use of an external reference.
The AD7298 includes a high accuracy band gap temperature sensor, which is monitored and digitized by the 12-bit ADC to give a resolution of 0.25°C. The device offers a 4-wire serial interface compatible with SPI and DSP interface standards.
The AD7298 uses advanced design techniques to achieve very low power dissipation at high throughput rates. The part also offers flexible power/throughput rate management options. The part is offered in a 20-lead LFCSP package.
FEATURES
- 12-bit SAR ADC
- 8 single-ended inputs
- Channel sequencer functionality
- Fast throughput of 1 MSPS
- Analog input range: 0 V to 2.5 V
- 12-bit temperature-to-digital converter
- Temperature sensor accuracy of ±1°C
- Temperature range: -40°C to +125°C
- Specified for VDD: 2.8 V to 3.6 V
- Logic voltage VDRIVE : 1.65 V to 3.6 V
- Power-down current: <10 µA
- Internal 2.5 V reference
- Internal power-on reset
- High speed serial interface SPI
- 20-lead LFCSP
12-bit A/D Converter, SAR A/D, LFCSP-20
€4.60AD 7298 B
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | A/D-converter |
| Type | 12-bit |
| Resolution | 12-Bit |
| Design | SAR A/D with temperature sensor |
| Technology | Temperature probe |
| Mounting form | LFCSP-20 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +125 |
| Electrical values | |
| Frequency | 10 - 30 MHz |
| Supply voltage | 2,8 - 3,33 VDC |
| Input voltage | 0 - 2,5 VDC |
| Output voltage | Low 0,4, High 3,0 V DC |
| Temperature coefficient | 12 - 35 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD7298BCPZ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001135774 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com