TBA820M, 1.2W Audio Power Amplifier
Description
The UTC TBA820M is a monolithic integrated audio amplifier. It is designed for audio frequency class b amplifier.
Features
- Wide operating supply voltage: Vcc=3~14V
- Medium output power Pout=1.2W at Vcc=9V,RL=8Ohm, THD=10%
- Low quiescent circuit current: IQ=4mA(type)
- Good ripple rejection.
- Minimum number of external parts required.
1.2 W audio power amplifier, 1-channel, DIP-8
€0.33TBA 820 M
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Amplifier |
| Type | Audio |
| Design | 1,2 W |
| Technology | Monolithic |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +3 ... +16 VDC |
| Output Current | 1.5 A |
| Output power | 1.2 W |
| Input Resistance | 5 M-Ohm |
| Input Noise Voltage | 3 µV |
| Input Bias Current | 0.1 µA |
| Power Bandwidth | 20 kHz |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Suppley Voltage Rejection | 42 dB |
| Closed Loop Voltage Gain | 45 dB |
| Power loss | 1 W |
| Distortion | 0.8 % |
| Settings | |
| Open Loop Voltage Gain | 75 dB |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | UTC UNISONIC TECHNOLOGIES |
| Manufacturer ID | TBA820ML-D08-T |
| Weight | 6.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000204082 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de