Microchip PIC controller - high-performance RISC CPU
Microchip supports the complete performance range of 8-bit, 16-bit and 32-bit microcontrollers with powerful architecture, flexible storage technologies and extensive user-friendly development tools, as well as complete technical documentation. The advantages of Microchip microcontroller solutions are quite clear:
- All PIC® MCUs and dsPIC® DSCs enable your design projects to be scaled up or down
- The upwards-compatible architecture secures your investment in code development
- Switch easily between 8-bit, 16-bit and 32-bit families
- Pin compatibility between enclosure variants
- Low-risk product development
Rapid time-to-market cycles
Low total system costs
- Many controllers are delivered with a series of interesting functions pre-installed
- Analogue and digital peripherals can be integrated with minimal component costs
16-bit microcontroller 128KB 53I/O 32MHz 8KB TQFP-64
€6.6724FJ128GA006-IPT
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | MICROCHIP PIC24FJ128GA006-I/PT |
| Mounting form | TQFP-64 |
| Design | 1-WDT, ICSP |
| Type | General purpose µC |
| Technology | Flash |
| Housing | TQFP-64 |
| Specials | |
| CPU clock | 32 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 128 |
| RAM | 8 kByte |
| I/O-Pins | 53 |
| 16-bit Timer | 5 |
| 32-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | 8 MHz |
| PWM | 5 |
| Analog comparator | 2 |
| Standard bus | 16 bit |
| Speed | 16 MIPS @ 32 MHz |
| Program Memory | 128 KBytes |
| Program Memory | 44 KWords |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 16 |
| I²C | 2 |
| SPI | 2 |
| UART | 2 |
| Measures | |
| Width | 10.000 mm |
| Height | 1.000 mm |
| Length | 10.000 mm |
| Electrical values | |
| Voltage range | 2.0 3.6 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | PIC24FJ128GA006-I/PT |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000870430 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de