features
2-fold boost switching regulator, Adj ext., 1.6-11Vi, QSOP16
€8.74MAX863EEE+
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Boost |
| Mounting form | QSOP16 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.5 ... 11 VDC |
| Input voltage | 1.5 ... 11 VDC |
| Output voltage | 1.25 ... 100 V DC |
| Output Current | 2 A |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX863EEE+ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563675 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/