The LM1875 is a monolithic power amplifier offering ery low distortion and high quality performance for consumer audio applications.
20W amplifier TO-220
€3.68LM 1875 T
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Amplifier |
| Housing | TO-220-5 |
| Other | |
| Temperature range | +150 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 16 - 60 VDC |
| Output power | 20 W |
| IF(AV) | 4 A |
| Implementation | |
| Bandwidth | 5.5 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM1875T |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001876141 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com