Voltage regulator
Step down
Output voltage 1.23 - 37 V
Output current 3.3 A
Enclosure TO-263-5
Input voltage 4 - 40 V
Switching frequency -52 kHz
3-A step-down voltage regulator, adj., 4 ... 40 V, 1,23 ... 37 V
€3.96LM 2576 S-ADJ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Adjustable |
| Mounting form | TO-263-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 40 VDC |
| Output voltage | 1.23 - 37 V DC |
| Switching frequency | 52 kHz |
| Supply voltage | Max. 45 VDC |
| IF(AV) | 3 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2576S-ADJ |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093531 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com