LM2576xx Series SIMPLE SWITCHER® 3-A Step-Down Voltage Regulator
Description
The LM2576 series of regulators are monolithic integrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of driving 3-A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltages of 3.3 V, 5 V, 12 V, 15 V, and an adjustable output version. Requiring a minimum number of external components, these regulators are simple to use and include fault protection and a fixed-frequency oscillator. The LM2576 series offers a high-efficiency replacement for popular three-terminal linear regulators. It substantially reduces the size of the heat sink, and in some cases no heat sink is required. A standard series of inductors optimized for use with the LM2576 are available from several different manufacturers. This feature greatly simplifies the design of switch-mode power supplies. Other features include a ±4% tolerance on output voltage within specified input voltages and output load conditions, and ±10% on the oscillator frequency. External shutdown is included, featuring 50-µA (typical) standby current. The output switch includes cycle-by-cycle current limiting, as well as thermal shutdown for full protection under fault conditions.
Features:
- 3.3-V, 5-V, 12-V, 15-V, and Adjustable Output Versions
- Adjustable Version Output Voltage Range,1.23 V to 37 V (57 V for HV Version)
±4% Maximum Over Line and Load Conditions
- Specified 3-A Output Current
- Wide Input Voltage Range: 40 V Up to 60 V for HV Version
- Requires Only 4 External Components
- 52-kHz Fixed-Frequency Internal Oscillator
- TTL-Shutdown Capability, Low-Power Standby Mode
- High Efficiency
- Uses Readily Available Standard Inductors
- Thermal Shutdown and Current Limit Protection
Applications
- Simple High-Efficiency Step-Down (Buck) Regulator
- Efficient Preregulator for Linear Regulators
- On-Card Switching Regulators
- Positive-to-Negative Converter (Buck-Boost)
3-A step-down voltage regulator, fixed, 4 - 40 V, 3.3 V, TO-220-
€5.06LM 2576 T3,3
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Step-down converter |
| Design | Fixed |
| Mounting form | TO-263-5 |
| Electrical values | |
| Input voltage | 4 - 40 VDC |
| Output voltage | 3.3 V DC |
| Switching frequency | 52 kHz |
| Supply voltage | Max. 45 VDC |
| IF(AV) | 3 A |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM2576T-3.3/NOPB |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001093548 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com