The UTC TDA2050 is a monolithic integrated circuit with high power consumption designed for use as a Class AB audio amplifier.
It can typically deliver 50W of music power at 4 ohms, which is loaded for over 1 second. VS=22.5V, f = 1KHz.
Due to its high supply voltage and very low harmonic and transition distortion, the device is suitable for both hi-fi and high-quality television sets.
- High output power (50W music power IEC 268.3 rules)
- High operating voltage (50V)
- Single or split care operations
- Very low distortion
- Short-circuit protection (OUT to GND)
- Thermal shutdown
32W HI-FI AUDIO POWER AMP, 1-channel, Pentawatt-5
€1.13TDA 2050V
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Amplifier |
| Type | Audio |
| Design | 32 W HiFi |
| Mounting form | Pentawatt-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ± 4.5 ... ± 25.0 VDC |
| Input voltage | ± 4.5 ... ± 25.0 VDC |
| Output Current | 5 A |
| Output power | 32 W |
| Input Resistance | 0.5 M-Ohm |
| Input Noise Voltage | 4 µV |
| Input Bias Current | 0.5 µA |
| Power Bandwidth | 80 kHz |
| Suppley Voltage Rejection | 45 dB |
| Closed Loop Voltage Gain | 30.5 dB |
| Power loss | 25 W |
| Distortion | 0.5 % |
| Settings | |
| Open Loop Voltage Gain | 80 dB |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | UTC UNISONIC TECHNOLOGIES |
| Manufacturer ID | TDA2050L-TB5-T |
| Weight | 0.01 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000206925 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de