ATtiny261A
Description:
The high-performance Microchip picoPower 8-bit AVR RISC-based microcontroller combines 2KB flash memory, 128B EEPROM, 128B SRAM, 16 general purpose I/O lines, 32 general purpose working registers, an 8-bit timer/counter with compare modes, an 8-bit high speed timer/counter, a universal serial interface (USI), internal and external Interrupts, an 11-channel 10-bit A/D converter, programmable watchdog timer with internal oscillator, and four software selectable power saving modes. The device operates between 1.8-5.5 volts.
By executing powerful instructions in a single clock cycle, the device achieves throughputs approaching 1 MIPS per MHz, balancing power consumption and processing speed.
Features:
- Program Memory Type: Flash
- Program Memory Size (KB): 2
- CPU Speed (MIPS/DMIPS): 20
- SRAM (B): 128
- Data EEPROM/HEF (bytes): 128
- Digital Communication Peripherals: 1-SPI, 1-I2C
- Capture/Compare/PWM Peripherals: 1 Input Capture, 1 CCP, 6PWM
- Timers: 1 x 8-bit, 1 x 16-bit
- Number of Comparators: 1
- Temperature Range (°C) : -40 to 125
- Operating Voltage Range (V): 1.8 to 5.5
- Pin Count: 20
- Low Power: Yes
8-bit ATtiny AVR-RISC microcontroller, 2 KB, 20 MHz, PDIP-20
€2.41ATTINY 261A-PU
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 8-bit microcontroller |
| Technology | AVR RISC architecture |
| Model | ATtiny261A |
| Design | Watchdog |
| Mounting form | PDIP-20 |
| Specials | |
| CPU clock | 20 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 2 |
| RAM | 0.128 kByte |
| EEPROM | 128 Byte |
| I/O-Pins | 16 |
| 8-bit Timer | 1 |
| 16-bit Timer | 1 |
| PWM | 6 |
| Analog comparator | 1 |
| Interfaces | |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| ODC | 11 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +1.8 ... +5.5 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | ATTINY261A-PU |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001218439 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de