8-bit AVR Microcontroller with 2/4/8K Bytes In-System Programmable Flash
ATtiny24 , ATtiny44 , ATtiny84
Special Microcontroller Features:
- High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- 120 Powerful Instructions - Most Single Clock Cycle Execution
- 32 x 8 General Purpose Working Registers
- Fully Static Operation
- Non-Volatile Program and Data Memories
- 2/4/8K Bytes of In-System Programmable Program Memory Flash
- Endurance: 10,000 Write/Erase Cycles
- 128/256/512 Bytes of In-System Programmable EEPROM
- Endurance: 100,000 Write/Erase Cycles
- 128/256/512 Bytes of Internal SRAM
- Data Retention: 20 years at 85°C / 100 years at 25°C
- Programming Lock for Self-Programming Flash & EEPROM Data Security
- Peripheral Features
- One 8-Bit and One 16-Bit Timer/Counter with Two PWM Channels, Each
- 10-bit ADC
- 8 Single-Ended Channels
- 12 Differential ADC Channel Pairs with Programmable Gain (1x / 20x)
- Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
- On-chip Analog Comparator
- Universal Serial Interface
- Special Microcontroller Features
- debugWIRE On-chip Debug System
- In-System Programmable via SPI Port
- Internal and External Interrupt Sources: Pin Change Interrupt on 12 Pins
- Low Power Idle, ADC Noise Reduction, Standby and Power-Down Modes
- Enhanced Power-on Reset Circuit
- Programmable Brown-out Detection Circuit
- Internal Calibrated Oscillator
- On-chip Temperature Sensor
- I/O and Packages
- Available in 20-Pin QFN/MLF & 14-Pin SOIC and PDIP
- Twelve Programmable I/O Lines
- Operating Voltage:
- 1.8 - 5.5V for ATtiny24V/44V/84V
- 2.7 - 5.5V for ATtiny24/44/84
- Speed Grade
- ATtiny24V/44V/84V
- 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V
- 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
- ATtiny24/44/84
- 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
- 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
- Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
- Low Power Consumption
- Active Mode (1 MHz System Clock): 300 µA @ 1.8V
- Power-Down Mode: 0.1 µA @ 1.8V
8-bit ATtiny AVR-RISC microcontroller, 4 KB, 10 MHz, SO-14
€2.28ATTINY 44V-10SSU
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 8-bit microcontroller |
| Technology | AVR RISC architecture |
| Model | ATtiny44V |
| Design | Watchdog |
| Mounting form | SOIC-14 |
| Specials | |
| CPU clock | 10 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 4 |
| RAM | 0.256 kByte |
| EEPROM | 256 Byte |
| I/O-Pins | 12 |
| 8-bit Timer | 1 |
| 16-bit Timer | 1 |
| PWM | 4 |
| Analog comparator | 1 |
| Interfaces | |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| ODC | 8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +1.8 ... +5.5 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | ATTINY44V-10SSU |
| Weight | 2.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000692018 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de