ATtiny44A
Description
The high-performance Microchip picoPower 8-bit AVR RISC-based microcontroller combines 4KB ISP flash memory, 256-Byte EEPROM, 256B SRAM, 12 general purpose I/O lines, 32 general purpose working registers, an 8-bit timer/counter with two PWM channels, a 16-bit timer/counter with two PWM channels, internal and external interrupts, an 8-channel 10-bit A/D converter, programmable gain stage (1x, 20x) for 12 differential ADC channel pairs, programmable watchdog timer with internal oscillator, internal calibrated oscillator, and four software selectable power saving modes. The device operates between 1.8-5.5 volts.
By executing powerful instructions in a single clock cycle, the device achieves throughputs approaching 1 MIPS per MHz, balancing power consumption and processing speed.
Features:
- Program Memory Type: Flash
- Program Memory Size (KB): 4
- CPU Speed (MIPS/DMIPS): 20
- SRAM (B): 256
- Data EEPROM/HEF (bytes): 256
- Digital Communication Peripherals: 1-SPI, 1-I2C
- Capture/Compare/PWM Peripherals: 1 Input Capture, 1 CCP, 4PWM
- Timers: 1 x 8-bit, 1 x 16-bit
- Number of Comparators: 1
- Temperature Range (°C): -40 to 85
- Operating Voltage Range (V): 1.8 to 5.5
- Pin Count: 14
- Low Power: Yes
8-bit ATtiny AVR-RISC microcontroller, 4 KB, 20 MHz, PDIP-14
€2.18ATTINY 44A-PU
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 8-bit microcontroller |
| Technology | AVR RISC architecture |
| Model | ATtiny44A |
| Design | Watchdog |
| Mounting form | PDIP-14 |
| Specials | |
| CPU clock | 20 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 4 |
| RAM | 0.256 kByte |
| EEPROM | 512 Byte |
| I/O-Pins | 12 |
| 8-bit Timer | 1 |
| 16-bit Timer | 1 |
| PWM | 4 |
| Analog comparator | 1 |
| Interfaces | |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| ODC | 8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +1.8 ... +5.5 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | ATTINY44A-PU |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001196911 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de