Atmel 8-bit AVR Microcontroller with 8K Bytes In-System Programmable Flash
ATtiny85/V
Features:
- High Performance, Low Power AVR® 8-Bit Microcontroller
- Advanced RISC Architecture
- 120 Powerful Instructions - Most Single Clock Cycle Execution
- 32 x 8 General Purpose Working Registers
- Fully Static Operation
- Non-volatile Program and Data Memories
- 8K Bytes of In-System Programmable Program Memory Flash, 10,000 Write/Erase Cycles
- 512 Bytes In-System Programmable EEPROM, 100,000 Write/Erase Cycles
- 512 Bytes Internal SRAM
- Programming Lock for Self-Programming Flash Program and EEPROM Data Security
- Peripheral Features
- 8-bit Timer/Counter with Prescaler and Two PWM Channels
- 8-bit High Speed Timer/Counter with Separate Prescaler
- 2 High Frequency PWM Outputs with Separate Output Compare Registers
- Programmable Dead Time Generator
- USI - Universal Serial Interface with Start Condition Detector
- 10-bit ADC
- 4 Single Ended Channels
- Differential ADC Channel Pairs with Programmable Gain (1x, 20x)
- Temperature Measurement
- Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
- On-chip Analog Comparator
- Special Microcontroller Features
- debugWIRE On-chip Debug System
- In-System Programmable via SPI Port
- External and Internal Interrupt Sources
- Low Power Idle, ADC Noise Reduction, and Power-down Modes
- Enhanced Power-on Reset Circuit
- Programmable Brown-out Detection Circuit
- Internal Calibrated Oscillator
- I/O and Packages
- Six Programmable I/O Lines
- 8-pin PDIP, 8-pin SOIC, 20-pad QFN/MLF
- Operating Voltage
- 1.8 - 5.5V for ATtiny85V
- 2.7 - 5.5V for ATtiny85
- Speed Grade
- ATtiny85V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V
- ATtiny85: 0 - 10 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 20 MHz @ 4.5 - 5.5V
- Industrial Temperature Range
- Low Power Consumption
- Active Mode: 1 MHz, 1.8V: 300 µA
- Power-down Mode: 0.1 µA at 1.8V
8-bit ATtiny AVR-RISC microcontroller, 8 KB, 10 MHz, SO-8
€1.82ATTINY 85V-10 SU
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 8-bit microcontroller |
| Technology | AVR RISC architecture |
| Model | ATtiny85V |
| Design | Watchdog |
| Mounting form | SOIC-8 |
| Specials | |
| CPU clock | 10 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 8 |
| RAM | 0.512 kByte |
| EEPROM | 512 Byte |
| I/O-Pins | 6 |
| 8-bit Timer | 2 |
| PWM | 5 |
| Analog comparator | 1 |
| Interfaces | |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| ODC | 4 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +1.8 ... +5.5 VDC |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | ATTINY85V-10SU |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000693022 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de