Energy saving offline high voltage converter
Description
The VIPER31 device is a high-voltage converter that smartly integrates an 800 V avalanche rugged power MOSFET with PWM current-mode control. The 800 V breakdown allows extended input voltage range to be applied, as well as to reduce the size of the DRAIN snubber circuit. The IC can meet the most stringent energy saving standards as it has very low consumption and operates in pulse frequency modulation at light load. Overvoltage and undervoltage protections with separate and settable intervention thresholds are available at OVP and UVP pins respectively. UVP can also be used as a disabling input for the entire SMPS, with ultra-low residual input power consumption. Integrated HV startup, sense FET, error amplifier and oscillator with frequency jitter allow a complete application to be designed with a minimum component count. Flyback, buck and buck boost topologies are supported.
Features
- 800 V avalanche-rugged power MOSFET to cover ultra-wide VAC input range
- Embedded HV startup and sense FET
- Current mode PWM controller
- Drain current limit protection (OCP): 850 mA (VIPER318)
- Wide supply voltage range: 4.5 V to 30 V
- < 20 mW @ 230 VAC in no-load;
- < 430 mW @ 230 VAC, 25 0mW output load
- Jittered switching frequency reduces the EMI filter cost:
- 60 kHz ± 7% (L type)
- 132 kHz ±7% (type H)
- Embedded E/A with 1.2 V reference
- Built-in soft-start for improved system reliability
- Protections with automatic restart:
- overload/short-circuit (OLP)
- thermal shutdown
- overvoltage
- Protections without automatic restart:
- pulse-skip protection to avoid flux runaway
- undervoltage/disable
- max. duty cycle
Application
- Low power SMPS for home appliances, home automation, industrial, consumers, lighting
- Low power adapters
AC/DC offline high-voltage converter, 60 KHz, 850 mA, SO-16
€4.58VIPER318LDTR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Offline-Hochspannungswandler |
| Model | AC/DC converter |
| Design | PWM-Strommodus-Steuerung |
| Mounting form | SO-16 |
| Technology | Buck, Buck-Boost, Flyback |
| Measuring range | |
| Frequency | 60 kHz |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +150 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.5 .. 30 VDC |
| Input voltage | +85 ... +265 VAC VDC |
| Switching frequency | 60 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | VIPER318LDTR |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002930286 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com