A/D converter
- 12-bit
- High power
- Housing: SO-8
A/D converter, 12-bit, high power, SO-8
€5.92ADS 7822 UB
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | A/D-converter |
| Type | 12-bit |
| Design | High power |
| Mounting form | SO-8 |
| Interfaces | |
| Interface | 3-Wire |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2,7 - 3,6 VDC |
| Input voltage | Low -0,3 - 0,8, High 2 - 5,5 VDC |
| Output voltage | Low -0,3 - 0,8, High 2 - 5,5 V DC |
| Igf | 0,02 - 0,2 mA |
| Packaging | |
| Factory Pack Quantity | 75 pieces |
| Measuring range | |
| Frequency | 75 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | ADS7822UB |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000393175 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com