A/D converter, 24-bit, TSSOP-28, ADS1248IPW, Texas Instruments, 24-bit resolution, 4 differential/7 single-ended Inputs
Technical data:
- Resolution: 24-bit
- Design: 4 differential or 7 single-ended
- Interface: serial
- Supply voltage: 2.7...5.25 V
- Housing: TSSOP-28
- Sample rate: 2kSPS
- Operating temperature: -40 to +125°C
- Interface: SPI
- INL (max): ± 0.5 LSB
- Reference: internal
- Reference range: 2,048 V
- SVHC: Yes SVHC
A/D converter, 24 bit, TSSOP-28
€29.21ADS 1248 IPW
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | A/D-converter |
| Type | Sigma-Delta |
| Resolution | 24-Bit |
| Design | 7-channel |
| Mounting form | TSSOP-28 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Interfaces | |
| Interface | SPI |
| Electrical values | |
| Frequency | 60 MHz |
| Supply voltage | +2.75...+5.25 VDC |
| Output voltage | 2.048 V DC |
| Implementation | |
| Sample rate | 2 kS/s |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | ADS1248IPW |
| Weight | 0.002 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001472855 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com