A/D converter
- 8-bit
- 60 MHz
Housing: SSOP-20
A/D converter, 8-bit, 60 MHz, SSOP-20
€15.64ADS 830 E
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | A/D-converter |
| Resolution | 8-bit |
| Design | 60 MHz |
| Technology | 60 MHz |
| Mounting form | SSOP-20 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Frequency | 60 MHz |
| Supply voltage | 4,75 - 5,25 VDC |
| Input voltage | 1,5 - 3,5 VDC |
| Output voltage | 0,1 - 4,6 V DC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | ADS830E |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000393205 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com