SAM9X60D6K-I/4GB
The SAM9X60D6K is a high-performance, ultra-low-power ARM926EJ-S CPU-based embedded microprocessor (MPU) with a clock frequency of up to 600 MHz and an integrated 64 Mbps SDRAM memory. The SAM9X60D6K supports various NVM interfaces, including NAND Flash, Quad SPI and eMMC Flash. The block integrates powerful peripherals for connectivity and user interface applications. It delivers state-of-the-art security features such as secure boot capability with on-chip secure key storage (OTP), powerful crypto accelerators (SHA, AES, and TDES) and manipulation pins.
Microchip delivers fully tested power management solutions for various power supply configurations that comply with the SAM9X60D6K power sequencing specifications. For more information, see the Treelinktool under DC/DC converters, SAM9X60 and SDRAM.
ARM926 MPU, 600 MHz, 64Mb, TFBGA-196
€12.82SAM9X60D6K-I/4GB
Technical information
| General | |
|---|---|
| family | SAM9X60D1G |
| Model | ARM926 |
| Memory | 64Mbit SDRAM |
| Technology | ARM926 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.02..1.21 VDC |
| Frequency | 12 MHz |
| Measuring range | |
| Frequency | 32 kHz |
| Specials | |
| CPU clock | 600 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | SAM9X60D6K-I/4GB |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003809987 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de