32-bit ARM Cortex-M0+ microcontroller; up to 16 kB Flash and 4 kB SRAM
The peripherals of the LPC81xM include a CRC engine, an I2C bus interface, up to three USARTs, up to two SPI interfaces, a multi-rate timer, a self-timer and a state-configurable timer, a comparator, function-configurable I/O ports via a switching matrix, an input pattern matching engine and up to 18 general-purpose I/O pins.
ARM®Cortex®-M0+ microcontroller, TSSOP-20
€1.59LPC812M101JDH
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Cortex®-M0+ |
| Mounting form | TSSOP-20 |
| Design | I2C, SPI, USART |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Specials | |
| CPU clock | 30 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 16 |
| RAM | 4 kByte |
| I/O-Pins | 18 |
| Timer | 3 |
| Analog comparator | 2 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8..3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 1 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+105 |
| Interfaces | |
| I²C | 1 |
| SPI | 2 |
| I/O/USART | 3 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC812M101JDH20FP |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003515369 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com