LPC1754FBD80: Scalable Mainstream 32-bit Microcontroller (MCU) based on ArmArm® Cortex®-M3 Core
Overview:
The LPC1754 is a Cortex-M3 microcontroller for embedded applications featuring a high level of integration and low power consumption at frequencies of 100 MHz. Features include 128 kB of flash memory, 32 kB of data memory, USB Device/Host/OTG, 8-channel DMA controller, 4 UARTs, 1 CAN channels, 2 SSP, 1 SPI, 2 I2C, 8-channel 12-bit ADC, DAC, motor control PWM, Quadrature Encoder interface, 4 general purpose timers, 6-output general purpose PWM, ultra-low power Real-Time Clock with separate battery supply, and up to 52 general purpose I/O pins.
Features:
- Arm Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 100 MHz
- Arm Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC)
- Up to 128 kB on-chip flash programming memory
- Up to 32 kB of SRAM
- In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP)
- Eight channel General Purpose DMA controller (GPDMA)
- Multilayer AHB matrix interconnect provides a separate bus for each AHB master
- Split APB bus allows high throughput with few stalls between the CPU and DMA
- USB 2.0 full-speed device controller
- Four UARTs with fractional baud rate generation
- CAN 2.0B controller with one channel
- SPI controller with synchronous, serial, full duplex communication
- Two SSP controllers with FIFO and multi-protocol capabilities
- Two I2C-bus interfaces supporting fast mode with a data rate of 400 kbit/s
- 52 General Purpose I/O (GPIO) pins with configurable pull-up/down resistors
- 12-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) with conversion rates up to 200 kHz
- Four general purpose timers/counters
- One motor control PWM with support for three-phase motor control
- Quadrature encoder interface that can monitor one external quadrature encoder
- One standard PWM/timer block with external count input
- Real-Time Clock (RTC)
- WatchDog Timer (WDT)
- Arm Cortex-M3 system tick timer, including an external clock input option
- Standard JTAG test/debug interface. Boundary scan Description Language (BSDL) is not available for this device
- Integrated PMU (Power Management Unit)
- Four reduced power modes
- Single 3.3 V power supply (2.4 V to 3.6 V)
- One external interrupt input configurable as edge/level sensitive
- Non-maskable Interrupt (NMI) input
- Wakeup Interrupt Controller (WIC)
- Processor wake-up from Power-down mode via any interrupt
- Brownout detect with separate threshold for interrupt and forced reset
- Power-On Reset (POR)
- Crystal oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz
- 4 MHz internal RC oscillator trimmed to 1 % accuracy
- PLL allows CPU operation up to the maximum CPU rate
- USB PLL for added flexibility
- Code Read Protection (CRP) with different security levels
- Unique device serial number for identification purposes
ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 128 KB, 100MHz, LQFP-80
€5.47LPC1754FBD80
Technical information
| General | |
|---|---|
| Architecture | RISC |
| Core | Cortex-M3 |
| family | LPC |
| Model | Cortex®-M3 |
| Mounting form | LQFP-80 |
| Design | CAN, I2C, SPI, SSP, USB |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Implementation | |
| Series | LPC1700 |
| Memory | 128 |
| RAM | 32 kByte |
| I/O-Pins | 52 |
| 32-bit Timer | 10 |
| Internal oscillator | Yes |
| PWM | 2 |
| Specials | |
| CPU clock | 100 MHz |
| Protocoll | CAN |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.4 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.4 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 6 |
| I²C | 3 |
| SPI | 2 |
| UART | 4 |
| USB | Yes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC1754FBD80 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002780799 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com