LPC1343FHN33: 32kB Flash, 8kB SRAM, USB Device
Overview:
The LPC1343FHN33 is an Arm® Cortex®-M3 based microcontroller for embedded applications featuring a high level of integration and low power consumption. The Arm Cortex-M3 is a next generation core that offers system enhancements such as enhanced debug features and a higher level of support block integration. The Arm Cortex-M3 CPU incorporates a 3-stage pipeline and uses a Harvard architecture with separate local instruction and data buses as well as a third bus for peripherals. The Arm Cortex-M3 CPU also includes an internal prefetch unit that supports speculative branching.
Features:
- 10-bit ADC with input multiplexing among 8 pins
- Arm Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC)
- Arm Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 72 MHz
- Code Read Protection (CRP) with different security levels
- GPIO pins can be used as edge and level sensitive interrupt sources
- High-current output driver (20 mA) on one pin
- High-current sink drivers (20 mA) on two I²C-bus pins in Fast-mode Plus
- In-Application Programming (IAP)
- In-System Programming (ISP)
- Integrated oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz
- Power-On Reset (POR)
- Programmable watchdog oscillator with a frequency range of 7.8 kHz to 1.8 MHz
- Serial Wire Debug and Serial Wire Trace port
- Single power supply (2.0 V to 3.6 V)
- Three reduced power modes: Sleep, Deep-sleep, and Deep power-down
- Device serial number for identification
- USB 2.0 full-speed device controller
ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 32 KB, 72MHz, HVQFN-33
€3.45LPC1343FHN33
Technical information
| General | |
|---|---|
| Architecture | RISC |
| Core | Cortex-M3 |
| family | LPC |
| Model | Cortex®-M3 |
| Mounting form | HVQFN-33 |
| Design | I2C, SPI, UART, USB |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Implementation | |
| Series | LPC1300 |
| Memory | 32 |
| RAM | 8 kByte |
| I/O-Pins | 28 |
| 16-bit Timer | 2 |
| 32-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | Yes |
| PWM | 2 |
| Specials | |
| CPU clock | 72 MHz |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.0 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.0 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 8 |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| UART | 1 |
| USB | Yes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC1343FHN33,551 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002780768 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com