LPC1778FBD208: Scalable Mainstream 32-bit Microcontroller (MCU) based on Arm® Cortex®-M3 Core
Overview:
The LPC1778 is a Cortex-M3 microcontroller for embedded applications featuring a high level of integration and low power consumption at frequencies of 120 MHz. Features include 512 kB of flash memory, 96 kB of data memory, Ethernet, USB 2.0 device/host/OTG , 8-channel DMA controller, 5 UARTs, 2 CAN channels, 3 SSP/SPI, 3 I2C, I2S, 8-channel 12-bit ADC, 10-bit DAC, QEI, SD/MMC, motor control PWM, 4 general purpose timers, 6-output general purpose PWM, ultra-low power Real-Time Clock with separate battery supply, and up to 165 general purpose I/O pins.
Features:
- Functional replacement for LPC23xx and 24xx family devices
- Arm Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 120 MHz
- Arm Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC)
- Multilayer AHB matrix interconnect provides a separate bus for each AHB master
- Split APB bus allows for higher throughput
- Cortex-M3 system tick timer, including an external clock input option
- Standard JTAG test/debug interface, Serial Wire Debug and Serial WireTrace Port
- Emulation trace module supports real-time trace
- Boundary scan for simplified board testing
- Non-maskable Interrupt (NMI) input
- 512 kB on-chip flash program memory
- 96 kB on-chip SRAM
- 4 kB on-chip EEPROM
- In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP) capabilities
- External Memory Controller (EMC)
- Eight channel General Purpose DMA controller (GPDMA)
- Ethernet MAC with MII/RMII interface and associated DMA controller
- USB 2.0 full-speed dual port device/host/OTG controller with on-chip PHY and DMA
- Five UARTs with fractional baud rate generation
- Three SSP controllers with FIFO and multi-protocol capabilities
- Three enhanced I2C-bus interfaces
- I2S (Inter-IC Sound) interface for digital audio input or output
- CAN controller with two channels
- SD/MMC memory card interface
- Up to 165 General Purpose I/O (GPIO) pins
- Two external interrupt inputs configurable as edge/level sensitive
- Four general purpose timers/counters
- Quadrature encoder interface that can monitor one external quadrature encoder
- Two standard PWM/timer blocks with external count input option
- Real-Time Clock (RTC) with a separate power domain
- Windowed Watchdog Timer (WWDT)
- CRC Engine block
- 12-bit Analog-to-Digital Converter (ADC) with conversion rates up to 400 kHz
- 10-bit Digital-to-Analog Converter (DAC)
- Four reduced power modes: Sleep, Deep-sleep, Power-down, and Deep power-down
- Wake-up Interrupt Controller (WIC)
- Processor wake-up from Power-down mode via any interrupt
- Brownout detect with separate threshold for interrupt and forced reset
- On-chip Power-On Reset (POR)
- On-chip crystal oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz
- 12 MHz Internal RC oscillator (IRC) trimmed to 1% accuracy
- Unique device serial number for identification purposes
- Single 3.3 V power supply (2.4 V to 3.6 V)
ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 512 KB, 120MHz, LQFP-208
€20.35LPC1778FBD208
Technical information
| General | |
|---|---|
| Architecture | RISC |
| Core | Cortex-M3 |
| family | LPC |
| Model | Cortex®-M3 |
| Mounting form | LQFP-208 |
| Design | CAN, I2C, SPI, UART |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Implementation | |
| Series | LPC1700 |
| Memory | 512 |
| RAM | 96 kByte |
| I/O-Pins | 165 |
| 32-bit Timer | 9 |
| Internal oscillator | Yes |
| PWM | 2 |
| Specials | |
| CPU clock | 120 MHz |
| Protocoll | CAN |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.4 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.4 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 8 |
| I²C | 3 |
| SPI | 3 |
| UART | 5 |
| USB | Yes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC1778FBD208,551 |
| Weight | 0.003 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002780874 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com