LPC1311FHN33: Entry-level 32-bit Microcontroller (MCU) based on Arm® Cortex®-M3 Core
Overview:
The LPC1311FHN33 is an Arm Cortex-M3-based microcontroller for embedded applications featuring a high level of integration and low power consumption. The LPC1311FHN33 operates at CPU frequencies of up to 72 MHz. The peripheral complement of the LPC1311FHN33 includes up to 8 kB of flash memory, up to 2 kB of data memory, one Fast-mode plus (Fm+) I2C interface, one UART, four general purpose timers, and up to 28 general purpose I/O pins.
Features:
- Arm Cortex-M3 processor, running at frequencies of up to 72 MHz
- Arm Cortex-M3 built-in Nested Vectored Interrupt Controller (NVIC)
- 8 kB on-chip flash programming memory
- 4 kB SRAM
- In-System Programming (ISP) and In-Application Programming (IAP)
- UART with fractional baud rate generation
- SSP controller with FIFO and multi-protocol capabilities
- I2C-bus interface supporting full I2C-bus specification and Fast-mode Plus
- Up to 26 General Purpose I/O (GPIO) pins
- Four general purpose counter/timers
- Programmable WatchDog Timer (WDT)
- System tick timer
- Serial Wire Debug and Serial Wire Trace port
- High-current output driver (20 mA) on one pin
- High-current sink drivers (20 mA) on two I2C-bus pins in Fast-mode Plus
- Integrated PMU (Power Management Unit)
- Three reduced power modes: Sleep, Deep-Sleep, and Deep power-down
- Single power supply (2.0 V to 3.6 V)
- 10-bit ADC with input multiplexing among 8 pins
- GPIO pins can be used as edge and level sensitive interrupt sources
- Clock output function with divider
- Processor wake-up from Deep-sleep mode via a dedicated start logic
- Brownout detect with four separate thresholds
- Power-On Reset (POR)
- Integrated oscillator with an operating range of 1 MHz to 25 MHz
- 12 MHz internal RC oscillator trimmed to 1 % accuracy
- Programmable watchdog oscillator with a frequency range of 7.8 kHz to 1.8 MHz
- System PLL allows CPU operation up to the maximum CPU rate
- Code Read Protection (CRP) with different security levels
- Device serial number for identification
ARM®Cortex®-M3 MCU, 32-bit, 3.3V, 8 KB, 72MHz, HVQFN-33
€3.62LPC1311FHN33/01
Technical information
| General | |
|---|---|
| Architecture | RISC |
| Core | Cortex-M3 |
| family | LPC |
| Model | Entry-level |
| Mounting form | HVQFN-33 |
| Design | I2C, SPI, UART |
| Type | 32-Bit Mikrocontroller |
| Technology | ARM |
| Implementation | |
| Series | LPC1300 |
| Memory | 8 |
| RAM | 4 kByte |
| I/O-Pins | 28 |
| 16-bit Timer | 2 |
| 32-bit Timer | 2 |
| Internal oscillator | Yes |
| PWM | 2 |
| Specials | |
| CPU clock | 72 MHz |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.0 ... 3.6 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.0 V |
| Supply Voltage Max. | 3.6 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Interfaces | |
| ODC | 8 |
| I²C | 1 |
| SPI | 1 |
| UART | 1 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | LPC1311FHN33/01,55 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002780713 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com