2.5 W audio amplifier with wide input range, 10 - 22 V
Enclosure: DIP-8
Audio amplifier, 2.5 W, DIP-8
€1.84LM 380 DIP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Audio amplifier |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0...+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 10 -22 VDC |
| Input voltage | ±0,5 VDC |
| Output power | 2,5 W |
| Output voltage | 8 - 10 V DC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM380N-8/NOPB |
| Weight | 5.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000104887 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com