Low-voltage audio amplifier
Enclosure: DIP-8
Audio amplifier, DIP-8
€0.28LM 386 DIP
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Audio amplifier |
| Mounting form | DIP-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0...+70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4 - 12 VDC |
| Input voltage | ±4 VDC |
| Output power | 0,25 -0,7 W |
| Igf | 4 - 8 mA |
| Measuring range | |
| Frequency | 300 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Weight | 5.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000104948 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/