The LM384 is a power audio amplifier for consumer applications. In order to hold system cost to a minimum, gain is internally fixed at 34 dB. A unique input stage allows ground referenced input signals. The output automatically self-centers to one-half the supply
voltage.
Audio/Video IC DIL-14
€1.66LM 384 N
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Audio/video amplifier |
| Mounting form | DIP-14 |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 12.0 ... 36.0 VDC |
| Input current | 1.3 A |
| Output power | 5 W |
| Switching frequency | 5 kHz |
| Implementation | |
| Bandwidth | 0.45 MHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | LM384N/NOPB |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001875526 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com