features
Boost switching regulator, Adj, 375mA, 2-16.5Vi, SO8
€12.53MAX630ESA+
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Boost |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2 ... 16.5 VDC |
| Input voltage | 2 ... 16.5 VDC |
| Output voltage | 18 V DC |
| Output Current | 0.525 A |
| Switching frequency | 40 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX630ESA+ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563620 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/