Benefits and Features
Boost switching regulator, Adj ext., 1.8-28Vi, µMAX10
€7.64MAX669EUB+
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Boost |
| Mounting form | µMAX10 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1.8 ... 28 VDC |
| Input voltage | 1.8 ... 28 VDC |
| Output voltage | 3 ... 28 V DC |
| Output Current | 1 A |
| Switching frequency | 500 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | FREI |
| Manufacturer ID | MAX669EUB+ |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563668 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de/