1.9A / 1.2MHz Boost DC to Dc Converter
Description:
The TS1935B is a current mode step up converter intended for small, low power applications. The converter input voltage ranging from 2.6V to 5.5V. The Output voltage can be set up to 27V. The frequency is 1.2MHz allows the use of small ´ external inductors and capacitors and provides fast transient response. Internal soft start results in small inrush current and extends battery life. Internal power MOSFET with very low RDS (ON) provides high efficiency. The TS1935B automatically transits from PWM to PFM during light load condition further increasing efficiency. The converter also provides protection functions such as under-voltage lockout, current limit and thermal shutdown.
Features
- 2.6V to 5.5 V operating input voltage range
- Adjustable output voltage range up to 27V
- 1.2MHz Fixed Switching Frequency
- Internal soft-start function
- Current limit and Thermal shutdown protection
- Under voltage Lockout
- = 1µA Shutdown Current
Specifications:
- White LED Current Source
- Digital Still Cameras
- Portable Electronics
- PDAs and Palm-Top Computers
- Local Boost Regulator>
Boost switching regulator, adjustable, 1.9 A, 1.2 MHz, 2.6 - 5.5
€0.87TS1935BCX5
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Switching controller |
| Type | Boost |
| Mounting form | SOT23-5 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +125 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 30 VDC |
| Input voltage | 2.6 ... 5.5 VDC |
| Output voltage | 3 ... 27 V DC |
| Output Current | 1.9 A |
| Switching frequency | 1200 kHz |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TAIWAN-SEMICONDUCTOR |
| Manufacturer ID | TS1935BCX5 RFG |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002563798 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Taiwan Semiconductor Europe GmbH
Georg-Wimmer-Ring 8b
85604 Zorneding, DE
[email protected]
https://www.taiwansemi.com