AT90USB162
- High performance, low power AVR 8-bit microcontroller
- Advanced RISC architecture
- 125 instructions - execution usually in a single clock cycle
- 32 x 8 General Purpose Working Registers
- throughput up to 16 MIPS at 16 MHz
- Non-volatile program and data memory
- 16Kbytes of In-System-Programmable (ISP) Flash memory
- USB 2.0 full-speed device module with interrupt
- corresponds to the Universal Serial Bus Specification Rev. 2.0
- Peripheral functions
- PS/2 compatible pad
- an 8-bit timer/counter with separate prescaler (two 8-bit PWM channels)
- a 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare and capture mode (three 8-bit PWM channels)
- USART with SPI master mode and hardware flow control (RTS/CTS)
- master/slave SPI serial interface
- programmable watchdog timer with separate on-chip oscillator
- on-chip analogue comparator
- alarm and wake-on PIN
- On-chip debug interface (debugWIRE)
- Special microcontroller features
- power-on reset and programmable brown-out detection
- internal calibrated oscillator
- external and internal interrupt sources
- five sleep modes: standby, power save, power-down, standby, and extended standby
- 22 programmable I/O lines
- Operating voltage
- 2.7 - 5.5 V
- Operating temperature
- industry (-40°C to +85°C)
- Maximum frequency
- 8 MHz at 2.7 V
- 16 MHz at 4.5 V
Bus controller, flash, TQFP-32
€3.22AT 90USB162 TQ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | 8-bit |
| Technology | AVR® RISC |
| Model | microcontroller |
| Design | 16MIPS |
| Mounting form | TQFP-32 |
| Specials | |
| CPU clock | 16 MHz |
| Implementation | |
| Memory | 16 |
| RAM | 0.512 kByte |
| EEPROM | 512 Byte |
| 8-bit Timer | 1 |
| 16-bit Timer | 1 |
| Analog comparator | onChip analog comparator |
| Memory controller | 8 |
| Interfaces | |
| SPI | Yes |
| UART | Yes |
| Electrical values | |
| Supply voltage | Max. 6 VDC |
| Input voltage | 0.1 ... 6.0 VDC |
| Output voltage | 0.7 ... 4.2 V DC |
| Frequency | 8, 16 MHz |
| Input Offset Voltage | 10 mV |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +85 |
| External I/O Ports | |
| PS/2 | Yes |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | AT90USB162-16AU |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001124402 |
| HS-Code | 85423190 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de