ADF 7023
The ADF7023 is a high performance, highly integrated transceiver 2FSK/GFSK/OOK/MSK/GMSK with very low power consumption for operation in the 862 MHz to 928 MHz and 431 MHz to 464 MHz frequency bands, which cover the worldwide license-free ISM bands at 433 MHz, 868 MHz and 915 MHz. It is suitable for circuit applications that operate under the European ETSI EN300-220, the North American FCC (Part 15), the Chinese short-range wireless regulatory standards or other similar regional standards. Data rates from 1 kbps up to 300 kbps are supported.
- Ultralow power, high performance transceiver
- Frequency bands
862 MHz to 928 MHz
431 MHz to 464 MHz
- Data rates supported 1 kbps to 300 kbps
- 1.8 V to 3.6 V power supply
- Single-ended and differential PAs
- Low-IF receiver with programmable IF bandwidth 100 kHz, 150 kHz, 200 kHz, 300 kHz
- Receiver sensitivity (BER)
- 116 dBm at 1.0 kbps, 2FSK, GFSK
- 107.5 dBm at 38.4 kbps, 2FSK, GFSK
- 102.5 dBm at 150 kbps, GFSK, GMSK
- 100 dBm at 300 kbps, GFSK, GMS
- 104 dBm at 19.2 kbps, OOK
- Extremely low power consumption
- RF output power of -20 dBm to 13.5 dBm (single-ended PA)
- Rf output power of -20 dBm to +10 dBm (differential PA)
- Fast settling, automatic frequency control (AFC)
- Digital received signal strength indication (RSSI)
- Integrated PLL loop filter and Tx/Rx switch
- Fast automatic VCO calibration
- Automatic synthesizer
- On-chip, low-power, custom 8-bit processor
- 240-byte packet buffer for TX/RX-data
- Efficient SPI control interface with block read/write access
- Integrated battery alarm and temperature sensor
- Integrated RC and 32.768 kHz crystal oscillator
- On-chip, 8-bit ADC
- Housing: LFCSP-32
APPLICATIONS
- Smart metering
- IEEE 802.15.4 g
- Wireless M-Bus
- Home automation
- Process and building control
- Wireless sensor networks (WSNs)
- Wireless applications
Bus controller, TxRx + MCU, LFCSP-32
€2.18ADF 7023
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | HF transceiver |
| Type | 8-bit |
| Design | ISM-Band |
| Mounting form | LFCSP-32 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 1,8 - 3,6 VDC |
| Output voltage | 0,4 -3,2 V DC |
| Input voltage | 0,72 - 2,52 VDC |
| Frequency | 431 - 464, 862 - 928 MHz |
| Temperature coefficient | 0,14 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | ADF7023BCPZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001135880 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com