CAN Transc. 5V 1Mb/s SO14
CAN transceiver, standby and sleep mode, 5V, SO-14
€1.13TJA1043T
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | CAN Transceiver |
| Type | Transmitter/receiver |
| Design | kompatibel mit ISO 11898 |
| Mounting form | SO-14 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 4.5 ... 5.5 VDC |
| Supply Voltage Min. | 4.5 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Implementation | |
| Transmission speed | 1 Mbps |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | NXP |
| Manufacturer ID | TJA1043T/1J |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900002701091 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
NXP Semiconductors N.V.
HTC 60
5656 AG Eindhoven, NL
nxp.com/company/about-nxp/contact-us:contactus
https://nxp.com