LM393 are comparators with low power consumption and two voltages
A special feature of these LM 393 comparators is that the common-mode input voltage range includes ground, even if they are operated with a single supply voltage.
Comparator, ±18V/36V, 2x, SO-8
€0.21LM 393 D STM
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Komparator |
| Model | Comparator |
| Channels | 2 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | 0..+70 |
| Electrical values | |
| Supply Voltage Max. | 36 V |
| Supply Voltage Min. | 2 V |
| Quiescent Current | 0.25 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | STMICROELECTRONICS |
| Manufacturer ID | LM393DT |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003487024 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
STMicroelectronics GmbH
Bahnhofstraße 18
85609 Aschheim, DE
[email protected]
https://www.st.com