UC3844B, UC3845B, UC2844B, UC2845B
High Performance Current Mode Controllers
Description:
The UC3844B, UC3845B series are high performance fixed frequency current mode controllers. They are specifically designed for Off-Line and dc-dc converter applications offering the designer a cost-effective solution with minimal external components. These integrated circuits feature an oscillator, a temperature compensated reference, high gain error amplifier, current sensing comparator, and a high current totem pole output ideally suited for driving a power MOSFET. Also included are protective features consisting of input and reference undervoltage lockouts each with hysteresis, cycle-by-cycle current limiting, a latch for single pulse metering, and a flip-flop which blanks the output off every other oscillator cycle, allowing output deadtimes to be programmed from 50% to 70%.
These devices are available in an 8-pin dual-in-line and surface mount (SOIC-8) plastic package as well as the 14-pin plastic surface mount (SOIC-14). The SOIC-14 package has separate power and ground pins for the totem pole output stage.
The UCX844B has UVLO thresholds of 16V (on) and 10V (off), ideally suited for off-line converters. The UCX845B is tailored for lower voltage applications having UVLO thresholds of 8.5V (on) and 7.6V (off).
Features:
- Trimmed Oscillator for Precise Frequency Control
- Oscillator Frequency Guaranteed at 250 kHz
- Current Mode Operation to 500 kHz Output Switching Frequency
- Output Deadtime Adjustable from 50% to 70%
- Automatic Feed Forward Compensation
- Latching PWM for Cycle-By-Cycle Current Limiting
- Internally Trimmed Reference with Undervoltage Lockout
- High Current Totem Pole Output
- Undervoltage Lockout with Hysteresis
- Low Startup and Operating Current
- These Devices are Pb-Free and are RoHS Compliant
- NCV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring Unique Site and Control Change Requirements; AEC-Q100 Qualified and PPAP Capable
Current-mode PWM controller 1 A, 12 - 30 V, 250 kHz, SO-8
€0.28UC3844BD1G
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Current Mode |
| Mounting form | SO-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 250 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | 1 A |
| Supply voltage | 12 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5 V DC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ONSEMI |
| Manufacturer ID | UC3844BD1G |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003096011 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de