UC3843A CURRENT MODE PWM CONTROL IC
Description:
The UTC UC3843A provides the necessary features to implement offline or DC-to-DC fixed frequency current mode, controlled circuits with minimal external components.
Functions
• Low starting current (typically 0.12 mA)
• Automatic feed-forward compensation
• Pulse-by-pulse current limitation
• Undervoltage lockout with hysteresis
• Dual pulse suppression
• High-current totemPole output for direct control of the MOSFET
• Internally trimmed band gap reference
• 500 kHz operation
Current mode PWM controller, 1-fold, ±1 Aout, 30 Vcc, DIP-8
€0.41UC3843A UTC
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | 1-fold |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Electrical values | |
| Output Current | ±1 A |
| Supply voltage | 7.6 .. 30 VDC |
| Output voltage | 5.0 V DC |
| Input voltage | -0.3 ... +6.3 VDC |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | UTC UNISONIC TECHNOLOGIES |
| Manufacturer ID | UC3843A |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003193062 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de