UCx84xA Current-Mode PWM Controller
Description
The UCx84xA family of control devices is a pin-for-pin
compatible improved version of the UCx84x family.
Providing the necessary features to control currentmode
or switched-mode power supplies, this family of
devices has many improved features: startup current
is less than 0.5 mA, oscillator discharge is trimmed to
8.3 mA, and during UVLO, the output stage can sink
at least 10 mA at less than 1.2 V for VCC over 5 V.
Features
- Optimized for Off-Line and DC-DC Converters
- Low Start-Up Current (< 0.5 mA)
- Trimmed Oscillator Discharge Current
- Automatic Feedforward Compensation
- Pulse-by-Pulse Current Limiting
- Enhanced Load Response Characteristics
- Undervoltage Lockout With Hysteresis
- Double Pulse Suppression
- High-Current Totem Pole Output
- Internally-Trimmed Bandgap Reference
- Up to 500-kHz Operation
- Create a Custom Design Using the UCx84xA With the WEBENCH® Power Designer
Applications
- Switch Mode Power Supplies (SMPS)
- DC-DC Converters
- Power Modules
- Industrial PSU
- Battery Operated PSU
Current mode PWM controller, 1-fold, 10 ... 30 V, 5 V, DIL-8
€1.26UC 3842 AN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | PWM |
| Model | Switching controller |
| Design | Flyback |
| Mounting form | DIP-8 |
| Measuring range | |
| Frequency | 500 kHz |
| Other | |
| Temperature range | 0 ... +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 11 VDC |
| Output voltage | 4.9 - 5.1 V DC |
| Input voltage | Max. 30 VDC |
| Output Current | 1 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | UC3842AN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001890383 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com