Description:
The DAC8551 is a small, low-power, voltage output, 16-bit digital-to-analog converter (DAC). It is monotonic, provides good linearity, and minimizes undesired code-to-code transient voltages. The DAC8551 uses a versatile 3-wire serial interface that operates at clock rates to 30 MHz and is compatible with standard SPI™, QSPI™, Microwire™, and digital signal processor (DSP) interfaces.
The DAC8551 requires an external reference voltage to set its output range. The DAC8551 incorporates a power-on-reset circuit that ensures the DAC output powers up at 0 V and remains there until a valid write takes place to the device. The DAC8551 contains a power-down feature, accessed over the serial interface, that reduces the current consumption of the device to 200 nA at 5 V.
The low-power consumption of this device in normal operation makes it ideally suited for portable, battery-operated equipment. The power consumption is 0.38 mW at 2.7 V, reducing to less than 1 µW in power-down mode.
For additional flexibilty, see the DAC8550 (SLAS476), a 2s complement-input counterpart to the DAC8551.
Features:
- Relative Accuracy: 8LSB
- Glitch Energy: 0.1 nV-s
- MicroPower Operation: 140 µA at 2.7 V
- Power-On Reset to Zero
- Power Supply: 2.7 V to 5.5 V
- 16-Bit Monotonic
- Settling Time: 10 µs to ±0.003% FSR
- Low-Power Serial Interface with Schmitt-Triggered Inputs
- On-Chip Output Buffer Amplifier with Rail-to-Rail Operation
- Power-Down Capability
- Binary Input
- SYNC Interrupt Facility
- Drop-In Compatible With DAC85x1 and DAC8550 (2s Complement Input)
Applications:
- Process control
- Data acquisition systems
- Closed-Loop Servo-Control
- PC Peripherals
- Portable Instrumentation
- Programmable Attenuation
D/A converter, 16-bit, 1-channel, U output, VSSOP-8
€5.40DAC 8551 IDGKT
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | D/A converter |
| Type | Resistor-String |
| Resolution | 16-Bit |
| Design | 1-channel |
| Mounting form | VSSOP-8 |
| Base Product Number | DAC8551 |
| Other | |
| Temperature range | -40 ... +105 |
| Interfaces | |
| Interface | 3-Wire, DSP, Microwire, QSPI, SPI |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +2.7 ... +5.5 VDC |
| Supply Voltage Min. | 2.7 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Power loss | 0.1 W |
| Packaging | |
| Factory Pack Quantity | 250 pieces |
| Packaging | Reel |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | TEXAS INSTRUMENTS |
| Manufacturer ID | DAC8551IDGKT |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001886140 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Texas Instruments Deutschland GmbH
Haggertystr. 1
85356 Freising, DE
[email protected]
https://www.ti.com