AD 558
The AD 558 DACPORT is a complete 8-bit digital-to-analogue converter, including output amplifier, microprocessor interface and a precision voltage reference on a single monolithic chip. No external components or applications are required for the interface.
FEATURES
- Complete 8-bit DAC
- Voltage output: 2 calibrated measuring ranges
- Precise internal bandgap reference
- Single-supply operation: + 5 V to +15 V
- Microprocessor interface
- Low power: 75 mA
Housing: DIL-16
D/A converter, 8-bit, DACPORT, DIL-16
€43.47AD 558 JN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | D/A converter |
| Resolution | 8-bit |
| Design | DACPORT |
| Mounting form | Plastic (N-16) |
| Other | |
| Temperature range | 0 +70 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 11,4 - 16,5 VDC |
| Input voltage | 5 VDC |
| Output voltage | 15 V DC |
| Ic | 15 - 25 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD558JNZ |
| Weight | 9.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000038083 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com