The LTC®1257 is a 12-bit D/A converter (DAC) in a SO-8 package.
Characteristics:
D/A Converter, Serial, 12-bit, 1-channel, SO-8
€12.59LTC 1257 CS8
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | D/A converter |
| Type | 12-Bit |
| Resolution | 12-Bit |
| Design | 1-fold |
| Mounting form | SOIC-8 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | +4.75 ... +15.75 VDC |
| Input voltage | -0.5V to VCC + 0.5V VDC |
| Output voltage | --0.5V to VCC + 0.5V V DC |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | LTC1257CS8#PBF |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900000395605 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com