The AD626 is a low cost, true single-supply differential amplifier designed for amplifying and low-pass filtering small differential voltages from sources having a large common-mode voltage.
Differential amplifier, 1-fold, 0.22 V/µs, 100 kHz, SO-8
€15.06AD 626 ARZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Differential amplifier |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±1.2 ... ±6.0 VDC |
| Frequency range | 0.1 MHz |
| Slew rate | 0.22 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD626ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001853531 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com