The AD8132 is a low cost differential or single-ended input to differential output amplifier with resistor set gain. The AD8132 is a major advancement over op amps for driving differential input ADCs or for driving signals over long lines. The AD8132 has a unique internal feedback feature that provides output gain and phase matching balanced to -68 dB at 10 MHz, suppressing harmonics and reducing radiated EMI.
Differential amplifier, 1-fold, 1200 V/µs, 360 MHz, MSOP-8
€6.61AD 8132 ARMZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Differential amplifier |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | MSOP-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±1.35 ... ±5.5 VDC |
| Frequency range | 350 MHz |
| Slew rate | 1200 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8132ARMZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854286 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com