The AD8137 is a low cost differential driver with a rail-to -rail output that is ideal for driving ADCs in systems that are sensitive to power and cost. The AD8137 is easy to apply, and its internal common-mode feedback architecture allows its output common-mode voltage to be controlled by the voltage applied to one pin. The internal feedback loop also provides inherently balanced outputs as well as suppression of even-order harmonic distortion products. Fully differential and single-ended-to -differential gain configurations are easily realized by the AD8137. External feedback networks consisting of four resistors determine the closed-loop gain of the amplifier. The power-down feature is beneficial in critical low power applications.
Differential amplifier, 1-fold, 450 V/µs, 110 MHz, SO-8
€9.18AD 8137 YRZ
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Differential amplifier |
| Model | Operational amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-8 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 2.7 ... ±6.0 VDC |
| Frequency range | 110 MHz |
| Slew rate | 450 V/µ sec |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8137YRZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001854293 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com