AD628, High Common-Mode Voltage, Programmable Gain Difference Amplifier
Descriptions:
The AD628 is a precision difference amplifier that combines excellent dc performance with high common-mode rejection over a wide range of frequencies. When used to scale high voltages, it allows simple conversion of standard control voltages or currents for use with single-supply ADCs. A wideband feedback loop minimizes distortion effects due to capacitor charging of S-? ADCs. A reference pin (VREF) provides a dc offset for converting bipolar to single-sided signals. The AD628 converts +5 V, +10 V, ±5 V, ±10 V, and 4 to 20 mA input signals to a single-ended output within the input range of single-supply ADCs. The AD628 has an input common mode and differential mode operating range of ±120 V. The high common mode, input impedance makes the device well suited for high voltage measurements across a shunt resistor. The inverting input of the buffer amplifier is available for making a remote Kelvin connection. A precision 10 kO resistor connected to an external pin is provided for either a low-pass filter or to attenuate large differential input signals. A single capacitor implements a lowpass filter. The AD628 operates from single and dual supplies and is available in an 8-lead SOIC_N or an 8-lead MSOP. It operates over the standard industrial temperature range of -40°C to +85°C.
Features:
- High common-mode input voltage range: ±120 V at VS = ±15 V
- Gain range 0.1 to 100
- Operating temperature range: -40°C to +85°C
- Supply voltage range
- Dual supply: ±2.25 V to ±18 V
- Single supply: 4.5 V to 36 V
- Excellent ac and dc performance
- Offset temperature stability RTI: 10 µV/°C maximum
- Offset: ±1.5 V mV maximum
- CMRR RTI: 75 dB minimum, dc to 500 Hz, G = +1
Applications:
- High voltage current shunt sensing
- Programmable logic controllers
- Analog input front end signal conditioning +5 V, +10 V, ±5 V, ±10 V, and 4 to 20 mA
- Isolation
- Sensor signal conditioning
- Power supply monitoring
- Electrohydraulic controls
- Motor controls
Differential amplifier, 1-fold, 600 kHz, SO-8
€8.68AD 628 AR
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Programmable |
| Model | Differential amplifier |
| Channels | 1 |
| Mounting form | SO-08 |
| CMRR | 90 dB |
| Base Product Number | AD628 |
| Other | |
| Temperature range | -40 +85 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | ±2,25 - ±18 VDC |
| Frequency range | 0.6 MHz |
| Slew rate | 0.3 V/µ sec |
| Input voltage | -12 - 17, -120 - 120 VDC |
| Output voltage | -13,8 - 13,16, -14,2 - 14,1 V DC |
| Igf | 1,6 mA |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD628ARZ |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001121050 |
| HS-Code | 85423310 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com