Digital isolator
- 4 channel
- Low -power
- Housing: SO-16
Digital isolator, 4-channel, SO-16
€7.18ADUM 1400 ARW
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Digital isolator |
| Type | 4 channels |
| Design | Low power |
| Mounting form | SO-16 |
| Electrical values | |
| Supply voltage | 3,0, 5,0 VDC |
| Output voltage | 0,1 - 4,9 V DC |
| Input voltage | 0,4 - 2,0 VDC |
| Igf | 0,50 - 0,53 mA |
| Other | |
| Temperature range | -40 +105 |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | ADUM1400ARWZ |
| Weight | 3.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079801 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com