Digital potentiometer
- 1-channel
- 100 kOhm
- Housing: SO-8
Digital potentiometer, 1-channel, 256 steps, 100 kOhm, SO-8
€9.18AD 8400 AR-100
Technical information
| General | |
|---|---|
| Model | Digital potentiometer |
| Type | Digitalpotentiometer |
| Design | 1-fold |
| Mounting form | SO-8 |
| Electrical values | |
| Resistor | 100 kOhm |
| Supply voltage | 2,7 - 5,5 VDC |
| Input voltage | Low 0,6, High 2,4 VDC |
| Temperature coefficient | 25 |
| Ic | 0,1 A |
| Igf | 0,9 - 4 mA |
| Output voltage | Low 0,4, High 5,4 V DC |
| Implementation | |
| Sample rate | 256 steps |
| Other | |
| Temperature range | -40 +125 |
| Measuring range | |
| Resistor | 100 k Ohm |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD8400ARZ100 |
| Weight | 1.0E-4 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900001079580 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com