Digital potentiometer, 100 kOhm, I2C, RAM, MSOP-10
€7.24AD5248BRMZ100
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Digitalpotentiometer |
| Design | 2-fach |
| Mounting form | MSOP-10 |
| Resolution | 8 |
| Memory | RAM |
| Electrical values | |
| Resistor | 100 kOhm |
| Supply Voltage Min. | 2.7 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Implementation | |
| Sample rate | 256 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Interfaces | |
| Interface | I2C |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD5248BRMZ100 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003986077 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com