Special features
Digital potentiometer, 20 kOhm, SPI, RAM, TSSOP-14
€9.54AD5293BRUZ-20
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Digitalpotentiometer |
| Mounting form | TSSOP-14 |
| Memory | RAM |
| Electrical values | |
| Resistor | 20 kOhm |
| Supply voltage | 9-33 VDC |
| Supply Voltage Min. | 9 V |
| Supply Voltage Max. | 33 V |
| Implementation | |
| Sample rate | 1024 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+105 |
| Interfaces | |
| Interface | SPI |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD5293BRUZ-20 |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003986091 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com