Digital potentiometers with maximum ±1% R tolerance error and 20-TP memory
Digital potentiometer, 256 steps, 20 kOhm, TSSOP-14
€11.61AD5291BRUZ-20
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Digitalpotentiometer |
| Mounting form | TSSOP-14 |
| Electrical values | |
| Resistor | 20 kOhm |
| Supply voltage | 9..33 VDC |
| Supply Voltage Min. | 9 V |
| Supply Voltage Max. | 33 V |
| Implementation | |
| Sample rate | 256 Schritte |
| Interfaces | |
| Interface | SPI |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | ANALOG DEVICES |
| Manufacturer ID | AD5291BRUZ-20 |
| Weight | 1.0E-5 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003947344 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
Analog Devices GmbH
Otl Aicher Str. 60-64
80807 München, DE
adi-germanyanalog.com
https://www.analog.com