Digital potentiometer ICs 256 Step SPI 100kOhm
Digitalpotentiometer, 100kOhm, SPI,RAM, SOIC-8
€3.96MCP41100-E/SN
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Digitalpotentiometer |
| Design | 1-fach |
| Mounting form | SOIC-8 |
| Resolution | 8 |
| Memory | RAM |
| Electrical values | |
| Resistor | 100 kOhm |
| Supply Voltage Min. | 2.7 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Implementation | |
| Sample rate | 256 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Interfaces | |
| Interface | SPI |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | MCP41100-E/SN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003986206 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de