Digital potentiometer ICs 2.1k U/Dsingle 6-bit NV POT
Digitalpotentiometer, 2,1kOhm, 2-Wire,Nonvolatile, SOIC-8
€1.78MCP40D18T-103ET
Technical information
| General | |
|---|---|
| Type | Digitalpotentiometer |
| Design | 1-fach |
| Mounting form | SOIC-8 |
| Resolution | 6 |
| Memory | Nonvolatile |
| Electrical values | |
| Resistor | 2.1 kOhm |
| Supply Voltage Min. | 2.7 V |
| Supply Voltage Max. | 5.5 V |
| Implementation | |
| Sample rate | 64 |
| Other | |
| Temperature range | -40..+125 |
| Interfaces | |
| Interface | 2-Wire |
| Manufacturer specifications | |
| Manufacturer | MICROCHIP |
| Manufacturer ID | MCP4021-202E/SN |
| Weight | 0.001 kg |
| RoHS | conform |
| EAN/GTIN | 9900003986138 |
| HS-Code | 85423990 |
Safety information
Responsible person for the EU
Economic operator established in the EU, who ensures that the product complies with the required regulations:
reichelt elektronik GmbH
Elektronikring 1
26452 Sande, DE
[email protected]
https://www.reichelt.de